Osoby, które biegają w wyższych temperaturach wiedzą z jakim obciążeniem dla organizmu jest to związane. Letnie upały i mocne słońce może wyrządzić nam wiele szkód, przede wszystkim tym, którzy biegają na długie oraz średnie trasy. Podpowiemy wam, w jaki sposób przygotować się do treningu, aby przyniósł jak najwięcej korzyści.
Ryzyko udaru oraz odwodnienia
To dwie bardzo ważne kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz biegać latem. Udar cieplny, to tzw, przegrzanie organizmu- twój organizm nie jest wstanie oddać nagromadzonego w nim ciepła. Twoja temperatura może bardzo wzrosnąć, a jeśli przekroczy 41 stopni, mogą pojawić się zaburzenia funkcjonowania. Dochodzi do ścinania się białek, czy do rozpadu białek w mięśniach czyli rabdomiolizy, a to skutkuje niewydolnością nerek.
Organizm wysyła nam pewne sygnały, które mogą świadczyć o udarze. Są to:
- wysoka gorączka
- dreszcze
- zaburzenia mowy
- nudności
- zaburzenia widzenia
- ogólny niepokój
- duża potliwość
- osłabienie
- zwiotczenie mięśni
- utrata przytomności
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć udar, koniecznie poproś kogoś o pomoc, zadzwoń na pogotowie, zadbaj o schłodzenie organizmu- usiądź w cieniu, pod drzewem. Zbyt wysoka gorączka może być bardzo niebezpieczna, może wyrządzić wiele szkód w naszym organizmie. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy. Trzeba pamiętać też o kolejnej ważnej kwestii. Nie powinno się schładzać ciała zimną wodą. To powoduje, że nasze ciało wytwarza jeszcze większą temperaturę niż dotychczas. Jeśli jesteś przytomny to popijaj wodę małymi łykami i rób zimne okłady.
Odwodnienie również może być dla nas niebezpieczne. Jak możemy je rozpoznać?
- Oczy stają się podkrążone,
- mocz robi się ciemny,
- oddech jest przyspieszony,
- tętno przyspiesza, a ciśnienie krwi jest obniżone,
Udar cieplny jest właśnie jednym z powikłań odwodnienia. Ale samo odwodnienie może też doprowadzić wstrząsu hiperwolemicznego czy problemów z funkcjonowaniem nerek. Jeśli czujesz, że możesz być odwodniony, wstrzymaj trening, wypij odpowiednią ilość wody i odpocznij.
W jakiej porze warto biegać?
Godziny mają tutaj ogromne znaczenie. Najbezpieczniej dla naszego zdrowia byłoby biegać do 11 i od 15. Wiadomo jednak, że nie każdemu te godziny pasują. Jeśli więc chcemy biegać akurat w godzinach największego nasłonecznienia to wybierzmy trasy, które będą odpowiednio zacienione- las, park miejski. Temperatura odczuwalna w mieście ze względu na zabudowania jest zawsze wyższa od normalnej, warto to wziąć po uwagę planując trasę.
Nawodnienie i ubiór
Każdy wie, że pić trzeba przez cały dzień regularnie. Powinno się też wypić odpowiednio dużo płynów przed samym treningiem a nie w jego trakcie. Możemy wziąć ze sobą butelkę wody, by schłodzić włosy czy szyję. Polecane są również elektrolity do picia, które wspomagają nawodnienie naszego organizmu.
Strój treningowy powinien być z lekkich, oddychających materiałów. Obowiązkowe jest również nakrycie głowy.
Bieganie w upale w środku lata może być przyjemne i pożyteczne dla Naszego zdrowia. Jeśli przez całą zimę przesiedzieliśmy przed monitorem komputera, grając w gry lub obstawiając zakłady bukmacherskie w STS rejestracja to taka aktywność fizyczna na pewno nam się przyda. Warto jednak trzymać się kilku podstawowych zasad, by nie narażać się bez powodu na niebezpieczeństwo.