Zimą, kiedy tak często chce się zostać w domu, zaparzyć gorącą herbatę i obejrzeć ulubiony serial, trzeba pamiętać, że korzyści z takiej rozrywki są niewielkie lub żadne. Jak to się mówi, ruch to życie. Nawet w najzimniejszej porze roku nie można zapominać o zdrowym stylu życia: prawidłowym odżywianiu, ćwiczeniach. W tym okresie bardzo ważne jest, aby wyjść na chwilę na świeże powietrze. A najbardziej palące pytania dotyczą sportów zimowych: które z nich należy preferować i jakie są korzyści z ich uprawiania?
Narciarstwo
Możesz zacząć jeździć na nartach od 2-3 roku życia. Po raz pierwszy taki sport pojawił się 7000 lat temu, o czym świadczą malowidła naskalne. Już w 1889 roku norweski narciarz przemierzył Grenlandię, odległość wyprawy wyniósła ponad 500 km.
Snowboard
Jest to sport, który uważany jest za najbardziej ekstremalny. Początkujący będą musieli zmagać się z wyborem odpowiedniej deski do jazdy, ale nawet to można łatwo usprawnić przy zakupie. Osobliwością jest to, że człowiek może spalić na nim około 300 kalorii w ciągu godziny. Dla utrzymania odpowiedniej formy zaleca się treningi co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Snowboard nie różni się zbytnio od narciarstwa w swoim oddziaływaniu na organizm, ale jest jedna różnica – trenując na desce snowboardowej szczególnie wzmacniamy mięśnie brzucha i ud, bo te partie są najbardziej obciążone.
Łyżwiarstwo
Łyżwiarstwo jest również popularne od dziesięcioleci i stało się jednym z zimowych sportów olimpijskich. Trenuje gibkość i szybkość ruchów. Jest to również doskonały sport dla rozwoju aparatu przedsionkowego. Łyżwiarze mają wzmocnione górne partie ciała i dobrze rozwinięte mięśnie nóg. Szczególną cechą tego rodzaju ćwiczeń jest to, że dodają one organizmowi energii i szybko poprawiają samopoczucie. Sport ten spala około 400-500 kalorii na godzinę i szybko pozbywa się cellulitu.
Jazda na sankach
Większość ludzi przyzwyczaiła się do myśli, że sanki to tylko rozrywka dla dzieci. W rzeczywistości jazda na sankach jest umiarkowanym ćwiczeniem kardio, które poprawia pracę układu oddechowego. Ponadto podczas zjeżdżania na sankach trzeba utrzymywać ciało w określonej pozycji, co wpływa na optymalne funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego.